Wiersze SERWIS MIŁOŚNIKÓW POEZJI GRUPA AUTORÓW BEJ

logowanie
Zaloguj
Nie pamiętasz hasła?
Szukaj

Wykłady szalonego naukowca-...

Kolejny wykład, jutro ukaże się następny na inny, chyba nawet fajniejszy temat, bo o zwierzętach.

"Wykłady szalonego naukowca- Prawdziwa historia".
22.04.2017r. sobota 22:51:00

Szanowni państwo, witam państwa na dziesiątym moim wykładzie z cyklu, co szalony naukowiec rzecze.

Co jakiś czas wcielam się w Małego Historyka Falibog-a. Tak, tak moi mili, Ci z was, którzy znają tego bohatera to teraz wiecie, że ja Łukasz Żydek, Szalony Naukowiec, także jestem Falibog-iem i dobry Bóg wie jakie inne kreacje mam (śmiech. Dziś występuje w kreacji około garniturowej. Ja chętnie i często pracuje także fizycznie. Dziś, znaczy się na chwilkę przed przygotowaniem tej mej przemowy ktoś powiedział, że nie pasuję do prac fizycznych, bo ciągle chodzę w garniturach. Tutaj pewnie uogólniał do eleganckiego stroju, do takiego współczesnego garnituru. Tylko jeżeli ów koleś, młodzian tuż przed bierzmowaniem widzi mnie w drodze do, w lub w drodze z kościoła, to sorry ale w krótkich spodniach i tischercie mnie nie zobaczy (śmiech).
Tyle wstępu, z inną, równie prawdziwą historią chcę się podzielić. Dziś postaram się przekazywać suchą wiedzę, ale soczyście prawdziwą. Władysław III Jagieliończyk, żyjący prawdopodobnie w latach 1424-1444 znany jest jako Władysław Warneńczyk W tym, co powiem dalej wyjaśni się dlaczego prawdopodobnie. Oficjalnie poległ pod Warną jako obrońca chrześcijaństwa. Poległ w bitwie z potęgą osmańską. Jest bardzo znanym polskim władcą daleko poza granicami.
Powstało o nim wiele pieśni, poematów, a także legend. W ty takie, że wcale nie poległ, w sensie, że nie zginął w bitwie Był pierworodnym synem króla Władysława Jagiełły, gdy sie urodził jego ojciec miał już siedemdziesiąt lat. Jego matka Zofia Holszańska, która była zwana Sonką miała wówczas dopiero siedemnaście lat.
Jak się nasz bohater znalazł pod Warną Otóż w owym czasie w pewny sposób jak dziś było dwóch papieży, obaj sprawowali swe rządy oficjalnie. Jeden z nich, a mianowicie Eugeniusz IV ogłosił w 1443 roku Krucjatę przeciw Turkom. Wojny tej praktycznie nikt w Europie nie uznał za świętą. Niektórzy nie zgadzali się z postanowieniami tego papieża, bo uznawali władzę tego drugiego, którym był Feliks V. Także w wyniku różnych dalszych losów, których wam oszczędzę, jeżeli was zainteresuję sami poszukacie w bibliotecznych archiwach, albo w wszystko wiedzącym i mającym Internecie. Krucjata miała różne losy, pozytywne jak i te bardzo dramatyczne. W momencie, gdy krzyżowcy mieli szalę zwycięstwa po swej stronie nasz Władek nakazał szarżę, która okazała się być fatalna w konsekwencjach. I podczas tejże szarży poległ śmiercią bohaterską. Tyle by było z oficjalnych wątków. Tutaj jednak wkracza do popisu historia legend i innych opowieści. Jan Długosz podaje, że ciała króla nigdy nie odnaleziono, jego następca aż kilka lat zwlekał z swą koronacją, liczono, że wróci, że go znajdą, bo zaczęto go szukać. Spływały różne doniesienia o jego pobycie tu i ówdzie w dalekim świecie, gdzieś za morzem. Jan Długosz powołując się na różne źródła przekazał nam, że widziano Króla Władysława III Jagiellończyka w Konstantynopolu także w Wenecji, w Siedmiogrodzie Albanii, a nawet w Serbii i wielu innych miejscach Rzekomo nawet miał zapowiadać swój rychły powrót, ale jak wiemy do niego nie doszło. Dalsze, domniemane losy są fascynujące. Kochani poprawcie swe pozycje, w których siedzicie i posłuchajcie dalej.
Nawet wydane niedawno już w XXI wieku prace mówią, że miał udać się do Ziemi Świętej i ukrywać się na Górze Synaj. A dziesięć lat później znalazł się w Portugalii i wylądował na Maderze. Tam, w tamtejszych źródłach pojawia się wzmianka jakoby był polskim księciem pokonanym w bitwie pod Warną. Mówił o sobie Henryk Alemao. I tutaj uwaga zbliża się moment kulminacyjny mojej na faktach opartej opowieści on to, pod przybranym imieniem i nazwiskiem miał być ojcem Krzysztofa Kolumba. Jesteście w szoku? Ja nie, jestem tym tylko i aż zafascynowany. Krzysztof, piękne imię i jak po naszemu brzmi, nieprawdaż. Nie Kris, Kristofer czy jakoś inaczej, ale normalnie Krzysztof, po prostu nasz Krzyś. Krzyś Kolumb, a może Kolumbowicz bo są źródła, których teraz nie pomnę, które podają, że być może tak właśnie się nazywał.
W tamtym czasie szukając Warneńczyka na ową wyspę przybyli tajemniczy emisariusze, więc on to poprosił swego syna, by ten ukrył swe prawdziwe pochodzenie. Mówią, że w każdej legendzie jest ziarenko prawdy, a więc mi mili pozostaje nam wierzyć, że jest to wielce faktycznie prawdopodobna historia.
Dziękuję za wysłuchanie wykładu, wiem, jesteście w szoku, dziś się nie popisywałem, jutro też postaram się przedstawić rzetelną wiedzę na zgoła inny temat. Więc kończąc dziś zapraszam ponownie, liczę ma waszą ochoczą obecność.

Dziękuję za waszą obecność, mimo długiego weekendu na przekór lenistwu trochę wykładów.

autor

AMOR1988

Dodano: 2017-04-29 11:40:14
Ten wiersz przeczytano 4864 razy
Oddanych głosów: 14
Rodzaj Bez rymów Klimat Ciepły Tematyka Szkoła
Aby zagłosować zaloguj się w serwisie
zaloguj się aby dodać komentarz »

Komentarze (11)

_wena_ _wena_

podoba mi się
miłego dnia

Baba Jaga Baba Jaga

Fajnie Łukaszu.Pozdrawiam:)

Ola Ola

Ja też nie omieszkam:)
Pozdrawiam Amorku:)

PLUSZ 50 PLUSZ 50

I kolejny fajnie podany przekaz...
+ Pozdrawiam

Zosiak Zosiak

Fajny. Uśmiechnął :)
Miłego weekendu.

Angel Boy Angel Boy

Z pewnością możesz liczyć na moją obecność :)
Pozdrawiam serdecznie życząc udanej Majówki +++

krzychno krzychno

jako,że jestem
Krzysztof z imienia
wysłucham co masz
do powiedzenia:)

Pozdrawiam:)

loka loka

Dobre.Ciekawie piszesz.Pozdrawiam.

użytkownik usunięty użytkownik usunięty

Historię zawsze warto zgłębiać,
pozdrawiam serdecznie,
na długie wykłady niestety się nie zapisuję, bowiem
oczy szybko kapitulują:)

Iris& Iris&

Wspomnienie z historii...
Pozdrawiam milutko;)

waldi1 waldi1

O jestem pierwszy .. no cóż dobrze że teraz wstałem to
i z przyjemnością przeczytałem ..pozdrawiam Waldi ..

Dodaj swój wiersz

Ostatnie komentarze

Wiersze znanych

Adam Mickiewicz Franciszek Karpiński
Juliusz Słowacki Wisława Szymborska
Leopold Staff Konstanty Ildefons Gałczyński
Adam Asnyk Krzysztof Kamil Baczyński
Halina Poświatowska Jan Lechoń
Tadeusz Borowski Jan Brzechwa
Czesław Miłosz Kazimierz Przerwa-Tetmajer

więcej »

Autorzy na topie

kazap

anna

AMOR1988

Ola

aTOMash

Bella Jagódka


więcej »