Wiersze SERWIS MIŁOŚNIKÓW POEZJI GRUPA AUTORÓW BEJ

logowanie
Zaloguj
Nie pamiętasz hasła?
Szukaj

WykładySzalonegoNaukowca-OEpokac...

Pełen tytuł to: Wykłady szalonego naukowca- O epokach w kulturze i sztuce III

"Wykłady szalonego naukowca- O epokach w kulturze i sztuce III".
01.03.2018r. czwartek 15:12:00

Szanowni państwo, witam państwa na dwudziestym dziewiątym moim wykładzie z cyklu, co szalony naukowiec rzecze.

Po przerwie wraca cykl wykładów o epokach w kulturze i w sztuce, a dziś trzecia odsłona, oto o czym dziś będzie mowa: o pozytywizmie, o młodej polsce, o XX-leciu międzywojennym, o współczesności.

Miło, że jesteście, siadajcie i słuchajcie swoimi oczami, oraz uszami (śmiech na sali). Zaczynamy od pozytywnego myślenia, a więc od Pozytywizmu. Otóż moi mili kierunek ten jest w filozofii i literaturze zainicjowany przez Auguste'a Comnte'a w drugiej połowie XIX wieku. Kierunek ten jest kontynuowany do czasów współczesnych. Pozytywna teza tego kierunku głosi, że jedynie prawdziwą wiedzą jest wiedza naukowa, która to może być zdobyta tylko dzięki pozytywnej weryfikacji teorii za pomocą empirycznej metody naukowej.
Pozytywizm podkreślając znaczenie wiedzy empirycznej, naukowości, odrzuca metafizykę jako nieuprawnioną spekulację, a religię jako zabobon oparty na fikcjach. Elementem pozytywizmu bywa często ewolucjonizm, a wzorem naukowości są w nim nauki przyrodnicze. Twórcy pozytywizmu w Polsce to m.in. Adam Asnyk, Henryk Sienkiewicz, Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, a w Europie to: H. Balzak, Stendhal, K. Dickens, F. Dostojewski, L. Tołstoj, A. Czechow.
No i moi mili widzę i pozytywizm w was, a skoro tak to idźmy dalej, a tam czeka już młoda, oczywiście Młoda Polska. Jednak nie dotyczy to tylko Polski, bo w Europie ta epoka nazywana jest modernizmem, a także dekadentyzmem, a nawet symbolizmem. No to teraz zmodernizujmy swe pozycje siedzące (śmiech na sali) i słuchajmy dalej.
Ta epoka nie jest jedynie kolejną epoką literacką, która pojawiła się w dziejach polskiej kultury, jest to bardziej powiew nowych prądów. No i widzę na waszych twarzach te prądy błądzące, które was kopią i wiercicie się. Jednak proszę posłuchajcie. Te nowe, wspomniane prądy to takie idee, zmieniające dotychczasowe myślenie.
W tym okresie działali najbardziej oryginalne osobowości rodzimej sztuki. Głównymi twórcami byli: Ch. Baudelair, T.S. Eliot, O. Wilde, K. Przerwa-Tetmajer, S. Wyspiański. W Polsce epoka ta przypada na lata 1890-1918. W sztuce ten umowny okres w dziejach, którego ramy czasowe wyznacza się na lata 60-te XIX wieku, w związku z impresjonizmem do lat 70 XX wieku, czyli konceptualizm.
W sztuce z owego okresu najważniejszymi twórcami byli: Monet, Menet, Renoir, Degas,
J. Pankiewicz, W. Podkowiński. Z kolei w muzyce światowej, która zakładała całkowite odejście od muzyki romantycznej pojawiła się muzyka potocznie nazywana modernistyczna, jest także nazywana muzyką współczesną, albo nowoczesną. Mimo, że jej początki sięgają lat osiemdziesiątych XIX wieku to za modernistów uważani byli m.in.: G. Mahler, C. Debussy, A. Skrlabin oraz R. Strauss.
No to zróbmy sobie chwilkę przerwy, przetrzyjcie oczka, zjedźcie kanapkę, popijcie herbatką lub kawką, może ktoś ma ciasteczko. O jaka miła pani, jasne, dziękuję, chętnie się poczęstuję (śmiech na sali). No dobra, byście się za bardzo nie rozbrykali to zróbcie z dwa, trzy głębsze oddechy i siadamy do XX-lecia międzywojennego.
XX-lecie międzywojenne to okres jak nawa wskazuje między wojnami, a dokładnie między I i II światową. Jest to czas naprawdę ogromnego rozwoju, zarówno cywilizacyjnego jak i demokratyzacji, wówczas to doszło do unowocześnienia technicznego, co ucieszy miłe panie tak licznie obecne wówczas doszło do wzrostu roli kobiet. I wcale nie chodzi o to, że stały się rolniczkami wielohektarowymi (śmiech na sali). Wówczas to pojawiły się rewolucyjne teorie naukowe. Pojawili sie takie wybitne asy jak: Einstein, Freud, Pawłow.
Trzeba zauważyć, że to XX-lecie zaspokoiło gusty czytelnicze nieomal wszystkich. Pojawili się wówczas wielbiciele realizmu od M. Dąbrowskiej otrzymali "Noce i dnie", z kolei samotnicy otrzymali opowieść F. Kafki "Proces", a z kolei Ci, co w literaturze poszukiwali zabawy mogli sięgnąć po powieść W. Gombrowicza" Ferdydurke".
Omawiany teraz przez nas okres to okres w którym powstały takie dzieła jak: "Ulisses" J. Joyce'a, "W poszukiwaniu straconego czasu" M. Prousta, "Mistrz i Małgorzata" M. Bułhakowa. W Polsce to głównie Skamandryci, tacy jak: J. Tuwim, A. Słonimski, K. Wierzyński, J. Lechoń, J. Iwaszkiewicz, kolejni związani z tą grupą to: K. Iłłakowiczówna, M. Pawlikowska-Jasnorzewska. No widzicie moi mili ilu nowych poznaliście (śmiech na sali). Sorry wy ich znacie, przecież jak każdy student dużo czytacie i w ogóle jesteście pozytywnie zakręceni na tle sztuki. No właśnie w sztuce, tamtejszej oczywiście bardzo ważną rolę odgrywali: P. Picasso, jak widzę wasze mazy na notatkach to mam pewne skojarzenia i wiem, że one kiedyś będą bardo cenne (śmiech na sali). Poza nim to znany był S. Dali, a mówiąc dali, znaczy się dalej (śmiech na sali) to wówczas rozpoczyna się wspaniała dla was era filmu, bo kto to czyta książki, jak lektury są w różnym stopniu merytoryczności zekranizowane. Jeżeli chodzi o film to pojawia się m.in.: G. Garbo, R. Valentino, M. Dietrich, P. Negri. Ok niech Pola zakończy ten okres i przejdźmy na szybciora do współczesności, która z tego, co się jeszcze orientuję nadal trwa. No chyba, ze jakaś współczesna władza ma inne zdanie i już mówi, ż jest wpół do piątek (hehe- śmiech na sali).
Współczesność zakończy ten długi wykład, ale by nie tęsknić aż tak mocno za ukochaną, którą aż przez trzy kolejne dni nie będę widzieć w dniu przygotowywania tekstu wykładu zatopiłem się w panicznym pisaniu (śmiech na sali). Teraz, gdy to czytacie, gdy z wykładem się zapoznacie to ja być może juz tulę mą najdroższą i sam się w nią wtulam. Wiecie lubię ją tulić, bo ją bardzo kocham. Ok. zszedłem na prywatę, a nie w tym rzecz, to po chwili rozluźnienia, zróbcie może jeszcze z dwa trzy pajacyki i skupcie swą uwagę na kilka chwil. Obiecuję, że postaram się merytorycznie i zwięźle przybliżyć wam współczesność, bo chociaż w niej żyjemy to tak często jak np. zakochani jesteśmy nieco oderwani od rzeczywistości.
Współczesność za oficjalny początek tego okresu można śmiało przyjąć zakończenie tej strasznej II wojny światowej w 1945 roku. Ten okres jak wiecie trwa po dziś dzień, no chyba że władze..., acha powtarza się (śmiech na sali). Pomimo wielu nowych zjawisk zarówno w literaturze jak i w sztuce wszystko świetnie wpisuje się w, w co? No właśnie w współczesność (śmiech na sali).
Nazwa jak i zasięg czasowy powinni ustalić przyszli badacze kultury. Może zawężą te ramy i okaże się, że teraz żyjemy w błogiej nieświadomości, że wcale nie żyjemy we współczesności ino może w jakieś po modernistycznej pra teraźniejszości i jakimś po prostu lamusie (śmiech na sali, wręcz wrzawa). No spokojnie, nie ekscytujcie się, bo wam żyłka pęknie (znów śmiech na sali).
Wracając do spokojnego przekazywania wiedzy chcę wam powiedzieć, że zakończenie tej strasznej II wojny ujawniło światowy kryzys humanistycznych wartości zachodnioeuropejskich. Odpowiedzią na ten kryzys były próby diagnozy stanu świata, a także stworzenie literatury "po Holokauście". Jednym z pojawiających się i nośnych haseł było ogłoszenie końca kultury i stwierdzenie iż "wszystko już było", że nie można już stworzyć nic oryginalnego.
Główne, wówczas pojawiły się kierunki takie jak: egzystencjalizm, totalitaryzm, Nowa Fala. W Polsce pojawili się tacy twórcy jak: K. K. Baczyński, M. Białoszewski, T. Gajcy, W. Szymborska, T. Różewicz, Z. Herbert , S. Mrożek. Z kolei na świecie pojawili się tacy twórcy jak m.in.: G Orwell, A. Camus, E. Hemingway, T. Mann, W. Golding oraz wielu innych. Z kolei w sztuce, o której nie możemy zapominać pojawili się: A. Warhol, Z. Beksiński, J. Pollock, M. Abakanowicz oraz inni, równie wielcy.
Wy też jesteście wielcy wytrwaliście do koca wykładu za co wam szczerze dziękuję, bo nie chciałem go rozbijać na dwa krótsze. Gdybym was nie lovciał to bym o wszystkich epokach nie w trzech, a w jednej części zrobił. No i dla zachęty na przyszłość, byście znów uczestniczyli za jakiś czas w kolejnych wykładach dodam, że już za samą obecność macie materiał zaliczony i nie będę was egzaminować z wiedzy o kulturze i sztuce. Pewnie juz zgłodnieliście, hm, kto wie, czy czasem kolejny wykład nie będzie znów kulinarny.
Papatki studencka braci - czy jakoś tak to powinno brzmieć hehe (śmiech na sali, śmiech osób opuszczających salę).

Dziękuję za przeczytanie i zapraszam ponownie, na krótsze rzeczy :)

autor

AMOR1988

Dodano: 2018-03-05 07:44:29
Ten wiersz przeczytano 4703 razy
Oddanych głosów: 18
Rodzaj Bez rymów Klimat Wesoły Tematyka Szkoła
Aby zagłosować zaloguj się w serwisie
zaloguj się aby dodać komentarz »

Komentarze (13)

zmegi zmegi

Jak zawsze pięknie i pod wrażeniem:)pozdrawiam
cieplutko:)

użytkownik usunięty użytkownik usunięty

Ponoć wiedzy nigdy dość,
zatem dziękuję, dobrej nocy życzę panu profesorowi:))
Pozdrawiam :)

MAGNOLIA MAGNOLIA

Jeśli obecności nie sprawdzałeś jeszcze to jestem
podpisuje się z uśmiechem.

Szarość dnia Szarość dnia

Ciekawy wykład:)ale na egzamin się nie piszę:))kiepska
pamięć:)
Pozdrawiam:)

aTOMash aTOMash

Nie taki szalony, skoro lud na wykład przychodzi;)

M.N. M.N.

Dzięki za wyczerpujący wykład, a że dotrwałem do końca
to myślę, że też otrzymam zaliczenie bez egzaminu...
:)

waldi1 waldi1

Amorku wszystko to jest fajne ale ja bym po śniadał
trochę Twoje wiersze ...

Maja- Marc Maja- Marc

Pozdrawiam naukowca.....

i Ciebie Amorku :)

anna anna

ciekawy wykład z literatury

Sławomir.Sad Sławomir.Sad

Bardzo ciekawy wykład. Nadmienię tylko odnośnie
pozytywizmu i przy tym wcale nie stając po stronie
religii, że w międzyczasie nagromadziło się sporo
przesłanek na temat istnienia życia po śmierci i
reinkarnacji.
Pozdrawiam serdecznie. :)

użytkownik usunięty użytkownik usunięty

Jak zawsze perfekcyjnie. Lubię przychodzić na Twoje
wykłady. Pozdrawiam

mysia-ko mysia-ko

Amorku uwielbiam Twoje wykłady, pozdrawiam :)

Dodaj swój wiersz

Ostatnie komentarze

Wiersze znanych

Adam Mickiewicz Franciszek Karpiński
Juliusz Słowacki Wisława Szymborska
Leopold Staff Konstanty Ildefons Gałczyński
Adam Asnyk Krzysztof Kamil Baczyński
Halina Poświatowska Jan Lechoń
Tadeusz Borowski Jan Brzechwa
Czesław Miłosz Kazimierz Przerwa-Tetmajer

więcej »

Autorzy na topie

kazap

anna

AMOR1988

Ola

aTOMash

Bella Jagódka


więcej »