Wiersze SERWIS MIŁOŚNIKÓW POEZJI GRUPA AUTORÓW BEJ

logowanie
Zaloguj
Nie pamiętasz hasła?
Szukaj

WykładySzalonegoNaukowcaOEpokach...

Wiem, długie, ale myślę, że ten wykład was zaciekawi.

"Wykłady szalonego naukowca- O epokach w kulturze i sztuce II".
28.01.2018r. niedziela 15:11:30

Szanowni państwo, witam państwa na dwudziestym czwartym moim wykładzie z cyklu, co szalony naukowiec rzecze.

Ostatnio mieliście starożytność, średniowiecze, pamiętacie, nawet renesans. Dzisiejszy wykład będzie dalszą podróżą, wspomnimy rzeczy nowe, ale i w te same epoki nijako się udamy. No to wygodnie siadamy i zaczynamy. Klawiatury i długopisy w ruch, słyszę ciszę, znaczy się nie słyszę juz was (uśmiech) i w tej miłej atmosferze wam nieco wiedzy powierzę.

Barok- z języka portugalskiego barroco, czyli "perła o nieregularnym kształcie", z języka włoskiego to: dziwność, nietypowość. Jest to główny kierunek w kulturze europejskiej, którego trwanie datuje się od końca XVI wieku do XVIII wieku. W odróżnieniu od idei renesansu, że to człowiek jest centrum wszechświata, to w baroku reprezentowano teocentryczny mistycyzm. Tutaj Bóg jest jako przyczyna i cel wszystkich istnień.
W baroku moi mili przepych stał na pierwszym planie, ponadto wyróżniał się poprzez bogactwo barw i odcieni, a także bogatym zdobnictwem. W ówczesnej architekturze dominowały monumentalne budowle, które były na planie kwadratu lub prostokąta z bardzo bogatymi zdobnikami.
Ej no, uspokójcie się, ja staram się, ja chcę, by wasza wiedza była monumentalna, a nie tak jak teraz kulawa i kwadratowa (śmiech na sali). No dobra kontynuuję.
W ówczesnej rzeźbie tematem głównym i przewodnim było to wszystko, co czerpali z Biblii, a także z mitologii i życia codziennego. W rzeźbach był podkreślany ruch, a przedstawiane postacie były powykręcane i nienaturalnie wyglądały. Wy teraz też jacyś tacy powykręcani, ale to dla was typowe, dla was studentów. bo zawsze się czymś wykręcacie, a zwłaszcza wtedy, gdy się czegoś nienaumiejecie (śmiech na sali). No dobra mówię dalej, bo nie skończę i noc nas zastanie. Taki Gianlorenzo Bernini, stworzył ekstazę świętej Teresy.
W tamtejszym malarstwie bardzo modne było akcentowanie światłocienia, a wykorzystywanie kontrastu jasnych i ciemnych barw, tematy religijne, a także pejzaże, martwa natura, czy też życie dworskie. Przykładem może być: Caravaggio i jego dzieło Dawid z głową Goliata. W literaturze wyróżniali się: Molier, Carvantes, czy też Jan Andrzej Morsztyn.
Dostaliście się na studia, więc coś z tego znacie, może nawet coś czytaliście. No ja wiem, że wy nie takie świętoszki, no, ale jesteście ludźmi na poziomie, macie dużo ogłady to pewnie znacie, a znacie? No dobra, nie odpowiadajcie, przejdźmy do dalszej epoki.

Oświecenie, widzicie nadeszło, przyszło i do was, oświecenie, coś wspaniałego. Z języka francuskiego siecle des Lumieres. Określa się jako wiek rozumu, wiek filozofów. Epoka ta zamyka się w ramach czasowych pomiędzy XVII a XIX wiekiem. Widzicie to było oświecenie, a nie to, co teraz macie, jak włączycie włącznikiem żaróweczkę w suficie (śmiech na sali). Niektórzy pewnie myśleli, że wtedy był zaścianek, a tymczasem to było oświecenie, a kto jeszcze po tym wykładzie tak myśleć i mówić będzie to zobaczy zaścianek, czyli wyjdzie przez drzwi na drugą stronę i za ścianą zobaczy, czy go nie ma. A na egzaminie będzie mieć kuku, ale spoko, ja wcale nie straszę (śmiech na sali). No to słuchajcie, bo ja mówię.
Oświecony, czyli wyzwolony rozum ludzki ma być (oczywiście według tamtej epoki) światłem rozjaśniającym drogę do poznania prawdy o świcie i człowieku. Tak jak ja teraz mogę być oświecony, gdy poznam stan waszej wiedzy na te i inne tematy, a tego poznania osobiście się boję (uśmiech). Ludzie oświeceni cenili to, co można pojąc rozumem. Epoka ta była bardzo ciekawa i przyniosła wiele przełomowych wydarzeń. Np. w takiej Francji wydarzyła się Wielka Rewolucja oraz Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela. Z kolei niedawne kolonie angielskie w Ameryce Północnej wywalczyły dla siebie wolność i tak zostały stworzone Stany Zjednoczone.
W Polsce myśl oświeceniowa zainicjowała wielki ruch reform, które zakończone zostały Konstytucją z 3 Maja. Najważniejszą postawą charakterystyczną dla Oświecenia był krytycyzm odnoszący się do tradycyjnych instytucji zarówno politycznych jak i społecznych, do Kościoła i form życia religijnego, a także do ustaleń ówczesnej nauki.
Głównymi przedstawicielami tamtej epoki to np.: Newton, Diderot, Monteskiusz, Voltaire, Rousseau, Jan A. Morsztyn, I. Krasicki, H. Kołłątaj. Z kolie w sztuce to: Antonio Cabovo, Marcello Baciarelli.
Chciałbym wam jeszcze dziś jak ostatnio powiedzieć o jeszcze jednej epoce, więc teraz minutka przerwy. Oczka przewietrzyć, bo przecierać nie wolno (uśmiech) z dwa pajacyki zrobimy i kontynuujemy. No dobra, nie pajacujcie już, no koniec, spokój, czas na przerywnik i pajacowanie minął (śmiech na sali).
No i jako romantyk cieszę się, bo mamy teraz Romantyzm. Z francuskiego romantisme, od roman-powieść, opowieść. Jest to epoka w historii sztuki i historii literatury, która trwała od lat 90-tych XVIII wieku, do lat 40-tych XIX wieku, a więc długo nie trwała. Romantyzm to był taki ruch ideowy zarówno literacki jak i artystyczny, który początkowo rozwijał się w Europie i wyrażał się w poezji, a także w malarstwie i muzyce. Ta epoka propagowała filozofię uczuć, a także wiarę w intuicję i spirytualizm. Epoka ta była wypełniona fantastyką, ludowością oraz mistycyzmem, co spowodowało, że ludzie znów wierzyli w swoje siły, a widząc jak nowy duch oraz nowa idea ogarnia wszystkie dziedziny życia.
Kochani wraz z nadejściem dzieł Adama Mickiewicza, a także Juliusza Słowackiego, Wiktora Hugo, A.S. Puszkina, E.A. Poego, W. Blake'a, czy też Byrona i Goethego, ewidentnie zmienił się sposób postrzegania otaczającego świata przez ówczesną ludzkość. Z kolei w malarstwie wyróżniał się Willam Turner a także Francisco Goya, Eugene Delacroix oraz Piotr Michałowski.
Nie pytam was, czy ich znacie, bo żyjecie w innej epoce, a zresztą dla świętego spokoju i bym zakończył ten wykład to widzę, że skłonni jesteście przytakiwać, z myślą kończ pan już. No dobra lubię was, to już kończę. A tak na marginesie, serio jesteście zmęczeni? Ten wykład w wydrukowanej wersji nie ma dwóch w pełni pełnych stron a4 czcionką 11. Także, co to dla was, zdolni jesteście i ogarniecie to wszystko w mig.
Powodzenie w czasie sesji.

Serdecznie dziękuję i zapraszam ponownie.

autor

AMOR1988

Dodano: 2018-02-04 10:16:46
Ten wiersz przeczytano 5254 razy
Oddanych głosów: 23
Rodzaj Bez rymów Klimat Wesoły Tematyka Szkoła
Aby zagłosować zaloguj się w serwisie
zaloguj się aby dodać komentarz »

Komentarze (20)

karat karat

Ciekawy wykład! Pozdrawiam!

mysia-ko mysia-ko

Dziękuję za ciekawy wykład :)
Pozdrawiam :)

Remi S Remi S

Dziękuję panie profesorze,za wykład i uśmiech przed
snem :) Miłej nocy :)

AMOR1988 AMOR1988

a kuku- jaki plagiat? Co Ty człowieku mówisz?
Owszem informacje o tych epokach możesz znaleźć tu i
tam, ja tych epok nie wyciągnąłem z rękawa, ale jaki
plagiat? Proszę nie oskarżać bezpodstawnie.

użytkownik usunięty użytkownik usunięty

Kolejny ciekawy wykład. Czytając poczułem się, jakbym
znów był w liceum. Pozdrawiam

ewaes ewaes

Wolę jak piszesz o miłości jak na Amora przystało :)
:)
Ale wykłady też z zainteresowaniem przeczytałam.
Pozdrawiam :*)

użytkownik usunięty użytkownik usunięty

Zaniedbuje agarom Twoje wyklady, az wstyd, obiecuje
poprawe, pozdrawiam;)

użytkownik usunięty użytkownik usunięty

Ciekawy wykład o sztuce, autorstwa
historyka sztuki.
Jako naukowiec i wykładowca,
Autor wie doskonale, że długie
wykłady zbyt często, pomimo
wagi zagadnienia, nudzą niektó
rych przyszłych magistrów.
Miłego dnia AMORZE.

molica molica

Witaj,
na tle Twoich wykładów pojawia się pytanie;
ja przyszłe pokolenia /co/ zapiszą ludziom naszej
epoki za uznanie...

Miłego popołudnia i wieczoru.
Serdecznie pozdrawiam.

B.M. B.M.

Dobry tekst, duzo wiadomosci. Pozdrawiam

PLUSZ 50 PLUSZ 50

kolejny ciekawy wykład...
+ Pozdrawiam :)

Sotek Sotek

Tekst długi ale wciągający i refleksyjny. Lubię takie
historyczne rozważania.
Pozdrawiam:)

Szarość dnia Szarość dnia

Ciekawe jak nasze czasy zapiszą się w historii..
Pozdrawiam:)

zmegi zmegi

Piękny ten kawałek historii z zaciekawieniem
czytałam:)pozdrawiam cieplutko:)

Dodaj swój wiersz

Ostatnie komentarze

Wiersze znanych

Adam Mickiewicz Franciszek Karpiński
Juliusz Słowacki Wisława Szymborska
Leopold Staff Konstanty Ildefons Gałczyński
Adam Asnyk Krzysztof Kamil Baczyński
Halina Poświatowska Jan Lechoń
Tadeusz Borowski Jan Brzechwa
Czesław Miłosz Kazimierz Przerwa-Tetmajer

więcej »

Autorzy na topie

kazap

anna

AMOR1988

Ola

aTOMash

Bella Jagódka


więcej »