Wiersze SERWIS MIŁOŚNIKÓW POEZJI GRUPA AUTORÓW BEJ

logowanie
Zaloguj
Nie pamiętasz hasła?
Szukaj

Moja Cząstka Karla Ottona KochaSiedząc w fotelu, jak zwykle czytam. Tym razem opis ogrodu Buchenwald. Czytanie przerywa mi córka.
- Tato już skończyłam, mogę?
Tytuł wypracowania: Mój najlepszy przyjaciel.
Mój najlepszy przyjaciel to Hektor. Hektor to pies, który jest z nami od dawna. A dokładnie od momentu, gdy zobaczyłam go w parku. Hektor był tam z panami, którzy pili alkohol. Rozkazywali Hektorowi i bili smyczą, gdyż nie rozumiał. Tatuś jak to zobaczył, krzyknął: Przestańcie go bić!. A oni na to, żeby spie... (i tu nie mogę dokończyć, bo to przekleństwo). Wtedy tatuś kazał mi iść do samochodu i nie patrzeć co robi. Po chwili wrócił do mnie z Hektorem. Hektor był jeszcze mały i ja też mała i tatuś powiedział, że musimy znaleźć mu nowy dom, bo on nie ma czasu się nim opiekować. Ale ja chciałam, żeby Hektor został z nam i poprosiłam tatusia, a on się zgodził. Hektor za to bardzo mnie pokochał, zawsze czeka na mnie, machając ogonem, gdy wracam ze szkoły do domu. Hektor to mój najlepszy przyjaciel.
- Ładne?
- Bardzo. A co powiesz na to, że jutro zamiast do szkoły zawiozę cię do babci.
- Mogę zabrać Hektora?
- Oczywiście. Idź już spać. Ja jeszcze chwile poczytam.

- Dobranoc. Kocham cię.
- Ja ciebie też. Dobranoc.

Wracając do opisu, który czytałem: W 1938 r., zaraz po otwarciu obozu, komendant Karl Otto Koch polecił wybudować teren parkowy dla strażników SS tuż za ogrodzeniem obozu. W parku znajdowała się budka dla ptaków, zbiornik na wodę i zoo dla czterech niedźwiedzi i pięciu małp. Niedźwiedzie były w zasięgu wzroku więźniów, a poza obozem znajdowała się również woliery, gdzie esesmani trzymali ptaki drapieżne. Przewodnik po obozie zawiera następujące polecenie komendanta Kocha dotyczące zwierząt w Buchenwaldzie:
Rozkaz nr 56 z dnia 8 września 1938 r. (wyciąg)
1. Ogrody zoologiczne Buchenwald zostały stworzone, aby zapewnić ludziom rozrywkę w czasie wolnym oraz pokazać im piękno i osobliwości różnych zwierząt, których na wolności nie będą mogli spotkać i zaobserwować. Ale musimy również oczekiwać, że odwiedzający będzie rozsądny i lubi zwierzęta na tyle, aby powstrzymać się od wszystkiego, co może nie być dobre dla zwierząt, wyrządzić im krzywdę, a nawet zagrozić ich zdrowiu i nawykom.
(...) W międzyczasie znowu dostałem meldunki, że esesmani przywiązali rogi jeleni do płotu i dopiero po dłuższej chwili odcięli je. Ponadto stwierdzono, że jelenie zostały zwabione do ogrodzenia i włożono do ust folię aluminiową. W przyszłości dowiem się sprawców takich haniebnych czynów i każę zgłosić się do Komendanta Głównego SS w celu ukarania ich za znęcanie się nad zwierzętami.

Myślę, że Komendant Koch mógł być okrutnym, ostentacyjnym malwersantem, ale miał miękkie serce, jeśli chodzi o zwierzęta. Ludzie kochają zwierzęta. Nie tak dawno czytałem w necie o jakimś zacnym człowieku, który uratował
sprowadzając do Stanów, gdzie zbudowano „biokopułę o kontrolowanym klimacie”, sześć lwów z Boliwii, kraju, w którym 3/4 dzieci żyje w nędzy, nie ma wykształcenia, dachu nad głową i kładzie się spać głodne. Całkowite wydatki na koniec ich życia, w tym przelot, mieszkanie i utrzymanie, powinny wynosić około 6 milionów dolarów, nie biorąc pod uwagę inflacji. Mój dziadek pewnie by powiedział: Lwy zabić a pieniądze przeznaczyć na pomoc dla biednych boliwijskich dzieci. Wiem, dzisiaj to może wydać się ohydne, ale kiedyś ludzie byli zacofani nie kochali tak zwierząt, jak my dzisiaj. Można też śmiało powiedzieć, że Komendant Koch był, wyjątkowy człowiekiem jak na tamte czasy.

Dodano: 2022-02-19 01:07:24
Ten wiersz przeczytano 515 razy
Oddanych głosów: 5
Rodzaj Bez rymów Klimat Refleksyjny Tematyka Życie
Aby zagłosować zaloguj się w serwisie
zaloguj się aby dodać komentarz »

Komentarze (4)

wolnyduch wolnyduch

Hm...No cóż tak czasem bywa, a może nawet częściej,
niż czasem, że ludzie traktują lepiej zwierzęta, niż
innych ludzi, że mają więcej do nich empatii, potrafią
z zimną krwią mordować ludzi, robić na nich
eksperymenty, torturować, a jednocześnie ci sami
bestialscy ludzie potrafią być empatyczni w stosunku
do zwierząt, a wydawało by się, że jeśli ktoś ma
empatię, to ona działa w dwie strony, ktoś czuły na
okrucieństwo w stosunku do braci mniejszych, tym
bardziej powinien ją przejawiać dla ludzi, ale jak
widać nie zawsze tak jest...
Ciekawa treść, do zatrzymania, pozdrawiam serdecznie.

Agrafka Agrafka

Tę wspólną cząstkę nie znalazłam w przywiązaniu do
zwierząt, lecz decyzyjności, moim zdaniem o niej
opowiadasz w nieco przewtotnej formie. Pozdr. :)

Dodaj swój wiersz

Ostatnie komentarze

Wiersze znanych

Adam Mickiewicz Franciszek Karpiński
Juliusz Słowacki Wisława Szymborska
Leopold Staff Konstanty Ildefons Gałczyński
Adam Asnyk Krzysztof Kamil Baczyński
Halina Poświatowska Jan Lechoń
Tadeusz Borowski Jan Brzechwa
Czesław Miłosz Kazimierz Przerwa-Tetmajer

więcej »

Autorzy na topie

kazap

anna

Ola

Bella Jagódka

aTOMash

AMOR1988


więcej »