Wiersze SERWIS MIŁOŚNIKÓW POEZJI GRUPA AUTORÓW BEJ

logowanie
Zaloguj
Nie pamiętasz hasła?
Szukaj

WykładySzalonegoNaukowca-Studenc...

Cały tytuł: Wykłady szalonego naukowca- Studencie zmień nawyki

"Wykłady szalonego naukowca- Studencie zmień nawyki".
08.04.2019r. poniedziałek 11:48:00

Szanowni państwo, witam państwa na trzydziestym siódmym moim wykładzie z cyklu, co szalony naukowiec rzecze.

Znów się widzimy i się cieszę, bo czas zmienić nawyki i może bardziej poważnie podejść do nauki. Ja z swej strony dokonam wszelkich starań, więc liczę, że i wy się przyłożycie i razem tę rzepę pociągniemy.

Studencie zmień nawyki i zadbaj o swoją postawę, nie możesz siedzieć tak rozwalony, tak niewyprostowany na tych arcy ciekawych wykładach. Posłuchajcie, co mam wam do powiedzenia, bo naprawdę warto zadbać o swoje codzienne przyzwyczajenia. One to może nawet nie zdajemy sobie sprawy, a mają wielki wpływ na nasze samopoczucie. Np. już zmieniając swój sposób poruszania się, czy też siedzenia, a możemy wyeliminować różne drobne bóle. Zwłaszcza pleców i karków.
Czasami na zajęciach przysypiacie, ale na moich na szczęście nie (uśmiechy na sali), a właśnie podczas snu ważna jest pozycja Także na te nudne zajęcia albo chodźcie z poduszkami i innymi podpórkami, ewentualnie Panowie skorzystajcie z mlecznych jaśków życzliwych koleżanek, albo pozostańcie w swych wygodnych, akademickich pryczach.
Samo wchodzenie n zajęcia, znaczy się do łóżka (śmiech na sali) ma wielką wagę, tak samo z wychodzeniem z niego. Przed wychodzeniem jest dobrze wyprostować się na kilka minut położyć się na plecach i wyciągnąć ręki i całe ciało. Później ułożyć się na boku w ulubionej pozycji i delikatnie spuścić nogi, jednocześnie dźwigając się powoli. Co może was zdziwić, że dobre, a wręcz wskazanie jest rozluźnienie mięśni, przed samym wstawaniem, w tym także tych mimicznych twarzy i szczęki.
Materac lub sofa, jeżeli nie ma się normalnych łóżek jak i poduszka muszą być dobrze dobrane. Odpowiedni wybór zależy od indywidualnych cech ciała. Jak śpi student z studentką to trzeba też uwzględnić inne czynniki, nie tylko wytrzymałościowe i zmęczeniowe materiału (głośny śmiech na sali).
Generalnie chodzi o dążenie do tego, by kręgosłup był wyprostowany. Ja nietety śpię zwinięty jak kot, albo jak kto woli w pozycji embrionalnej i z rana budzę się z bólem, czasem pleców, czy szyi, ale zawsze od pewnego okresu ręki, boku prawego nadgarstka. Tam mi wkradła się paskudna kontuzja z powodu której od dłuższego czasu nie ćwiczę, nie trenuję.
Trochę drodzy studenci ten wykład kieruję do samego siebie. Otóż np. rozmowa przez telefon, często rozmawiamy dłużej, trzymamy go w ugiętej ręce i zawsze tej samej. Zdrętwienie, czy też ból łokcia to powoli norma, taka współczesność. Jednak zapominamy, że są słuchawki, czasem jest możliwość rozmowy na głośnomówiącym, a to dobry nawyk, który powinien pojawić się w miejsce tego starego.
Inny przykład, dotyczy w większości miłych Pań, niektórych Panów zdaje się też, a mianowicie noszenie torebki (śmiech na sali). Takie noszenie torebki, albo plecaka, w tym kontekście uprzednio myślałem o Panach na jednym ramieniu wpływa mega negatywnie. A jeszcze gorsze jest, to jakże modne w ostatnich czasach noszenie torebki na ugiętych łokciach. Najlepiej torebkę trzymać w wyprostowanej ręce i często zmieniać ręki.
Ja np. też wiedząc o tym nie umiem na długo zmieniać ręki i z ciężką torbą z laptopem, dokumentami, książkami, które wydałem i mam do sprzedaży noszę w jednej ręce, zazwyczaj na szczęście wyprostowanej. Jednak, gdy np. przyjdzie mi trzymać kurtę to wtedy ręka ugięta się staje i bóle pojawiają się. Prawą rękę zawsze staram się mieć wolną. To na pewny zly nawyk. Zawsze wolę mieć blazy, na dłoni lewej niż na dwóch. Jednak muszę samemu pracować nad nowymi nawykami. A wiem, że jest ciężko tak zmienić swe przyzwyczajenia.
To samo można powiedzieć o wychodzeniu i wchodzeniu do samochodu. Najlepiej najpierw przed wsiadaniem do samochodu najpierw usiąść, a potem wciągnąć nogi, a przy wysiadaniu w odwrotnym kierunku. Wsiadanie bokiem powoduje pewną rotację w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i skręt w kolanie.
Inny przykład, to kolejny przykład z codzienności, a mianowicie mycie włosów lub zębów. Jednak jak zaraz zauważycie, czasem w ogóle nie do pomyślenia i praktykowania w szybkim, rannym szykowaniu się albo w szybki odświeżeniu po takich męczących wykładach jak ten (uśmiechy na sali).
Właśnie takie ranne mycie włosów w pośpiechu dobrze robić pod prysznicem na stojąco, a nie nachylając się nad wanną lub umywalką. Takie schylanie się męczy nas kręgosłup. Ja teraz przygotowując ten wykład zmieniłem pozycje ciała siedząc na niekorzystną, ale o tym za chwilę. Takie niewłaściwe mycie włosów lub zębów powoduje naprężenie się kręgosłupa i pojawienie się dolegliwości. Oczywiście nie popadajmy w skrajność i nie myjmy zębów nago pod prysznicem (śmiech na sali), ale wyprostowani przy umywalce. W takich sytuacjach nawet mniej bolesne jest zachlapanie lustra (śmiech na sali).
Pozycja stojąca, to kolejny przykład, w którym objawiają się nasze złe nawyki, które bezdyskusyjnie należy zmieniać. Stojąc np. w kościele dobrze jest rozłożyć ciężar ciała na obie nogi i kontrolować swą postawę. Gdy stoimy na jednej nosze lub opieramy się o coś to wyrządzamy sobie małą lub większą krzywdę, która w perspektywie czasu powoduje, często nie odwracalne dolegliwości i uszkodzenia układu szkieletowego lub mięśniowego, albo i jednego i drugiego.
Kiedyś była popularna reklama, głównie skierowana do dzieci o nie garbieniu się, że nie wystarczy i o noszeniu pajacyka, a teraz to studenci pajacują. No dobra to wstajemy, trochę wyluzujemy. Robimy skręty bioderkami, no odważniej miłe Panie. O tak dobrze (śmiech na sali). No i kilka skłonów, śmiało nie boimy się (śmiech na sali). A teraz hop, hop pajacykujemy*.
No dobra wystarczy, bo się jeszcze za bardzo rozbrykacie, a ja kilka rzeczy chcę jeszcze na tym wykładzie zmieścić. No widzicie, komuś przy tym szale ćwiczeń upadła komórka, bo maniakalnie musieliście uwiecznić, a może i zrobić transmisję live. Komuś spadły kartki z notatkami w wyniku zbiorowego podmuchu (śmiech na sali). A ja właśnie teraz chcę powiedzieć o podnoszeniu przedmiotów. Zwłaszcza tych ciężkich, a wiadomo, że notatki to ciężki kaliber, przez który nie tylko w sesji trzeba przebić się.
Jak już wiemy siła, jaka pracuje na nasz kręgosłup potrafi go mocno przeciążyć. Zależy t od kąta naszego pochylenia w stosunku do podłogi. Widzę, że na słowo w stosunku niektórzy mają zapalone oczy, ich myśli wizualizują sobie coś i wzrasta aktywność waszych mózgów (śmiech na sali). I przejdźmy bez podtekstu do tego, że od tego, o czym wcześniej była mowa i od wagi przedmiotu takie przeciążenie to czasem tona. Spokojnie proszę Pani, pomadka takich przeciążeń nie wywoła, może śmiało ją Pani sobie podnieść. Tylko nim Pani przyłoży do ust należy wyczyścić, bo mógł jakiś piach się do niej nalepić (śmiech na sali). Tak, dobrze to Pani zrobiła, właśnie tak, na wyprostowanych plecach podnosi się przedmioty z podłogi. Nieświadomie, ale właśnie dokonała Pani nam prezentacji doświadczalnej. Właśnie doświadczyła Pani zainteresowania wszystkich zgromadzonych, prowadzący, czyli ja daje Pani plusa za aktywność. A sala brawa za właściwą prezentację (rozlegają się oklaski).
Koledzy prowadzący obok zajęcia pomyślą, że te brawa dla mnie (śmiech na sali i znów brawa), o to dla mnie, nie trzeba było.
Jeszcze nie koniec, ale już blisko, teraz powiem wam o codziennej gimnastyce i oddechu. Ja właśnie ostrą gimnastykę robiłem, a teraz przez tę rękę, nie do końca właściwie zaleczoną przed kilkunastu laty kontuzję mam teraz pod górkę. Niemniej gimnastyka codzienna jest bardzo ważna i nie musi być czasochłonna i intensywna. No, ale wy już macie sprzed kilku chwil gimnastykę za sobą. Niektórzy, jak Panowie z ostatniej loży do teraz pajacują (śmiech na sali).
Pamiętajcie, zwłaszcza z rana o ćwiczeniach rozciągających. A do tego ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha i pośladków. No i znów widzę, że te ostatnie to wam pobudziły. Normalnie jesteście nie możliwi, czy wszędzie widzicie i słyszycie podtekst i zawsze myślicie o pupach?, by nie powiedzieć dosadniej.
Wspomniałem o oddechu, a wbrew pozorom kontrola nad nim jest bardzo ważna, np. wchodząc po schodach. No tak wy to jeździcie windami, ale pamiętajcie nie wszędzie windy są, a trochę wysiłku o czym właśnie mowa jest wskazane, bo zdrowe. Pamiętajmy wdech musi być wykonany nosem a wydech ustami. No i taka rybka (śmiech na sali).
Nie wiem dlaczego tak szybko idzie was rozweselić, ale siedzicie, siedzicie, a ja gada, gadam, momentami zapominam się i się podpieram, a wy zapominacie i też niewłaściwe postawy przyjmujecie. Postawa siedząca, o taka jak ta Pani to postawa słuchająca, a taka jak tamten Pan to postawa ignorująca i lekceważąca. Panie nie musi Pan przepraszać, ja owej ignorancji i lekcewagi* nie biorę personalnie. Raczej chodzi mi o to, że lekceważy Pan i ignoruje naukę, a przede wszystkim swe zdrowie.
Ok. takie wiercenie się wyczekujące końca wykładu jest zrozumiale, więc wracając do porządku wykładu powoli dobijamy do końca. Tylko pamiętajcie, błagam was, że jeżeli siedzicie dłużej w samochodzie, albo za biurkiem zakuwając to z czasem dokuczają nam różne dolegliwości. Dzieje się tak, gdyż funkcje stabilizujące pośladków przejmują inne mięśnie np. mięsień gruszkowaty, który to umiejscowiony jest w pobliżu grupy nerwów kulszowych i kulszowo-goleniowych. Mięsień ten się napina, skraca i zwiększa swój obwód. To podrażnia nerwy, a resztę wiecie.
Jeszcze jedna spraw w skrócie w tym momencie mięśnie brzucha pracują słabiej, a są odpowiedzialne za właściwą postawę. Ich funkcje przejmuje prostownik pleców, a ten dłużej napięty powoduj bóle w okolicach lędźwiowych. Ja już go czuję, teraz, czyli wtedy, gdy przygotowywałem wam ten wykład (Uśmiechy na sali). No nie ma nic do radości, bo u mnie to też być może kwestia innych kwestii i na zakończenie wykładu zabrzmiało masło maślane.
Wszyscy przegłodnieli* i teraz śmigają na drugie śniadanie. Śmigam i ja. Dziękuję za przybycie, za jakąkolwiek aktywność i zapraszam znów. Może będzie smacznie, bo po drugim śniadaniu (studenci w pośpiechu opuszczają salę z uśmiechami na ustach).*Zamierzone przez autora.


Serdecznie dziękuję, że jesteście, zapraszam ponownie :)

autor

AMOR1988

Dodano: 2019-04-10 10:07:04
Ten wiersz przeczytano 3821 razy
Oddanych głosów: 8
Rodzaj Bez rymów Klimat Wesoły Tematyka Szkoła
Aby zagłosować zaloguj się w serwisie
zaloguj się aby dodać komentarz »

Komentarze (5)

GabiC GabiC

Super tekst.
Z zainteresowaniem przeczytałam:)
Dobranoc!

karl karl

ile to różnych mądrości opisem przekazałeś, tylko
które stosować na co dzień.
najlepiej będzie zastosować
(śmiech na sali)
a jak komuś nie pasuje...
(niech się wali)
ot tak żartobliwie
Pozdrawiam serdecznie

mamusia45 mamusia45

Ciężko wyplenić złe nawyki a jeśli już ...zastępują je
nowe i wcale nie lepsze :) Wysłuchałam wykładu i od
dzisiaj noszę torebkę w wyprostowanej ręce :)
Serdeczności :)

anna anna

Przyzwyczajenia są druga naturą człowieka, i prawda,
warto je zmieniać na te prozdrowotne!

Dodaj swój wiersz

Ostatnie komentarze

Wiersze znanych

Adam Mickiewicz Franciszek Karpiński
Juliusz Słowacki Wisława Szymborska
Leopold Staff Konstanty Ildefons Gałczyński
Adam Asnyk Krzysztof Kamil Baczyński
Halina Poświatowska Jan Lechoń
Tadeusz Borowski Jan Brzechwa
Czesław Miłosz Kazimierz Przerwa-Tetmajer

więcej »

Autorzy na topie

kazap

anna

Ola

Bella Jagódka

aTOMash

AMOR1988


więcej »