Wiersze SERWIS MIŁOŚNIKÓW POEZJI GRUPA AUTORÓW BEJ

logowanie
Zaloguj
Nie pamiętasz hasła?
Szukaj

WykładySzalonegoNaukowca-OEpokac...

Kolejny wykład, mam nadzieję, że zaciekawi, za kilka dni opublikuję już napisaną kolejną jego część.

"Wykłady szalonego naukowca- O epokach w kulturze i sztuce".
23.01.2018r. Wtorek 13:00:00

Szanowni państwo, witam państwa na dwudziestym trzecim moim wykładzie z cyklu, co szalony naukowiec rzecze.

Na początku kochani zapoznajcie się, z tematem wykładu i sobie zróbcie dobre notatki. Pytania dotyczące tego tematyki zawartej w tym wykładzie mogą, ale nie muszą pojawić się w formie bonusu Panda trzy (Pan da trzy) na n-tym terminie poprawkowym. Oj widzę groźne spojrzenia pan mówiące chłopie co ty gadasz my zdolniachy, zdamy za pierwszym razem i będą same ochy i same achy.
Siedzicie już? No to siedźcie i wsłuchajcie się uważnie, zaczynamy rzecz od tego, co dawno, a więc od starożytności.

Starożytność- jest to okres w historii Bliskiego Wschodu, Europy, a także Afryki Północnej zwany, który nazywany jest tez antykiem. No wiem, wiem moi mili dla wielu was to i ja taki antyk, ale pamiętajcie antyki są w cenie i nie należy wyrzucać (cichy śmiech). Jednak już spieszę z wyjaśnieniem, otóż określenie antyk odnosi się tylko i wyłącznie do Grecji i Rzymu. Od takie rzeczy (uśmiech prowadzącego). Starożytność obejmuje dzieje tych regionów od momentu, gdy powstały pierwsze cywilizacje do około V wieku naszej ery.
Starożytność jest epoką wielkich myślicieli i artystów to w owym czasie wykształciły się podwaliny kultury europejskiej. To już z tamtych czasów pochodzi demokracja, teatr, czy też początki myśli naukowej. A także prawo, literatura, filozofia, architektura oraz rzeźba. Można śmiało powiedzieć, że nie było dziedziny ludzkiej działalności, które nie byłyby przez tamte cywilizacje udoskonalane, a wiele też same wytworzyły. Należy zauważyć, że bardzo ważne znaczenie miała Biblia jak i dziedzictwa kultury greckiej i rzymskiej w kolejnych epokach. Tutaj poproszę was o uwagę i zanotowanie lub zapamiętanie, że wtedy to powstały trzy rodzaje literackie, a mianowicie liryka, przykładem jest Safona, Owidiusz, nie, to nie imiona waszych akademików (śmiech na sali). Drugie to epika, przykładem jest "Iliada" i "Odyseja" Homera, widzę, że macie skojarzenie z Homarem na wakacjach i Hamerem w garażu u bogatego sąsiad, ale to nie to samo, nie ten dział, nie ta epoka i nie ten level. Trzecim jest dramat, przykładem jest "Antygona" Sofoklesa. Jeżeli Antygona jest dla was tylko nazwą nieznanego trunku to jesteście w błędzie i to jest wasz dramat, a nawet tragedia (śmiech na sali).

Ok, uspokoiliście się? Nim nastanie oświecenie po drodze jest trochę epok. A bezpośrednio po staro jest średnio, czyli średniowiecze. Nie myślcie, że teraz mamy młodo, młodo kobieta, znaczy się młodowiecze (śmiech na sali). No dobra, spokój, wiem, to ja was sprowokowałem. No to teraz powaga i słuchajcie, notujcie, róbta co chceta, ale słuchajta.

Średniowiecze- epoka ta trwała od V do XV wieku. Rozpoczęła się ona wraz z upadkiem cesarstwa zachodnioeuropejskiego i trwała do epoki renesansu, czyli odrodzenia, ale o tym, co potem będzie potem. Potem to też wasze czoła zalane, otwórzcie okno, przewietrzcie to coś słabo klimatyzowane, w którym się kisimy (śmiech na sali). Ok już wracam do wątku. Także trwała ta epoka do owego odrodzenia oraz jednocześnie do odkryć geograficznych. Początek średniowiecza charakteryzował się spadkiem liczby ludności, upadkiem miast oraz najazdem plemion jakże barbarzyńskich. W okresie tzw. pełnego średniowiecza znacznie wzrosła liczba ludności, a jak pamiętamy wcześniej spadła. Także Europa stała się bardziej zaludniona. Przyczyniło się do tego m.in.: rozwój technologii oraz rolnictwa, a to pozwoliło na znaczny wzrost plonów, a co dalej idzie nastał wzrost handlu.
W czasie późnego średniowiecza nastały klęski głodu, zarazy oraz wojny, a to spowodowało spadek liczby ludności w Europie i w latach pomiędzy 1347-1350, tzw. czarna śmierć przyczyniła się do śmierci aż jednej trzeciej wcześniejszej populacji w Europie. W tym czasie do znacznego głosu doszli przedstawiciele Kościoła, m. in.: św. Franciszek z Asyżu, Św. Tomasz z Akwinu. Natomiast w sztuce znaczenie mają rzeźby Wita Stwosza. Natomiast w architekturze następuje styl romański i gotycki. Najbardziej znani z tamtego okresu kronikarze w Polsce to Gall Anonim. I tutaj pewien paradoks, bo ów Gall był anonimem, a więc nieznanym kimś, a mimo to jest najbardziej znany. Myślę, że takie rzeczy tylko u nas (śmiech na sali). Poza Gall-em znany był Wincenty Kadłubek oraz Jan Długosz. Ów Jan z ciekawostek mogę powiedzieć, że miał wielu synów, co do liczby nie pamiętam dokładnie, nie wiem, czy czasem nie cały tuzin, czyli dwunastu. I to by nie było aż taką sensacją, ale to, co chcę wam powiedzieć jest mega ciekawe. Otóż kiedyś się dowiedziałem i uważam to za fakt, a nie za czyjś wymysł, który, gdy byłem jeszcze dzieckiem rzucił mi tanią ściemę. A mianowicie to, czymś się chcę z wami podzielić brzmi, że owi synowie, nie istotne ile ich było wszyscy mieli na imię Jan. ( głośne oooo ze strony sali). Muszę dodać jeszcze jedną rzecz odnośnie tej epoki, wówczas to w literaturze największym arcydziełem było i do dziś jako spuścizna jest mam nadzieję znaną wam wszystkim nie tylko ze słuchu, ale i na pamięć "Bogurodzica". Co do tego dzieła, co do jego treści trzeba mieć na uwadze staropolszczyznę, inne słowa, inne znaczenia i nie uśmiechać się głupkowato w niektórych fragmentach. No to może średniowiecze zakończymy.

Haha, widzę waszą ulgę, myślicie sobie jest dobrze, kończy i o treść Bogurodzicy nie pyta. Ja jednak jak wielu z was i ja sam się nieskromnie określam człowiekiem renesansu. Także teraz jako taki odrodzony po krótkim przerywniku pozwólcie, że o renesansie nieco opowiem. Obiecuję, że postaram się krótko i przystępnie.

Renesans- jest to bardzo ciekawa epoka w historii kultury europejskiej. Okres ten obejmuje przede wszystkim XVI wiek. Ten wiek jest często nazywany jako "odrodzenie sztuki i nauki" oraz koncepcja historyczna, która odnosi się do historii kultury włoskiej od Dantego do 1520 roku. Odrodzenie to przede wszystkim epoka naprawdę wielkich indywidualności. W owym czasie kto czuł w sobie talent to natychmiast rozwijał go wszechstronnie. W owym czasie jeden człowiek bardzo często pełnił wiele funkcji, stąd dziś na takich jak ja szaleńców mówi się człowiek renesansu. Funkcje te, które wówczas się pełniło obejmowało: funkcje zawodowe, społeczne, polityczne, czy tez artystyczne. Jeżeli tutaj wymienię Leonarda da Vinci oraz Michała Anioła to myślę, że was nie zaskoczę. Ten pierwszy wyjątkowo mnie fascynował, drugi przez jego dzieła w kościołach niemniej fascynował.
Ci dwaj panowie interesowali się nauką, technika, rozmaitymi dziedzinami sztuki i filozofii. Jednak nie tylko oni, bo ogólnie renesans zrodził wielu geniuszy. Odrodzenie się człowiek związane było z odrzuceniem ideałów średniowiecznej ascezy, a także na zanegowaniu scholastyki i średniowiecznej historii bytów od tych najniższych po te uduchowione.
Ta nowa epoka podkreślała niezwykłą godność człowieka, wartość życia tu na ziemi. W owym czasie nastąpił także początek odkryć geograficznych. Jednak w tym temacie można prowadzić długi wywód i obalać pewne wątki związane z odkryciami. W epoce tej jeżeli chodzi o nasz kraj to tworzyli m.in.: Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, a poza granicami kraju np. William Shakespeare. W przypadku tego ostatniego też można dyskutować, czy aby na pewno on to rzeczywiście on i, czy on to on a nie ona, albo czy po prostu jako sam, jako jeden człowiek napisał te wszystkie dzieła. Nie chcę tworzyć, czy też przywoływać być może teorii spiskowych, więc na tym swe uwagi zakończę.

No widzę te wasze zniecierpliwienie i zaciekawienie tym, co za oknem się dzieje. Ja też widzę i słyszę te przeszkadzajki, ale staram się nie reagować. (Chwila milczenia). Ok widzę, że już was nie odzyskam, już się nie skupicie to może jednak wykład już zakończę, a innym razem kolejne epoki skończę. No to dzięki ziomki i ziomalki, że wpadliście do tego mojego magla. znaczy się na ten wykładzik. Było was sporo, liczę następnym razem na równie pokaźny składzik. Wolę mówić do pełnej sali, bo wtedy nie powraca do mnie echo. Ok zasłużyliście, skaczcie na jakieś smaczne ciacho, a może jakiegoś ponczusia?

Serdecznie dziękuję i zapraszam ponownie. W najbliższe dni będzie znacznie krócej.

autor

AMOR1988

Dodano: 2018-02-01 09:49:24
Ten wiersz przeczytano 4891 razy
Oddanych głosów: 21
Rodzaj Bez rymów Klimat Wesoły Tematyka Szkoła
Aby zagłosować zaloguj się w serwisie
zaloguj się aby dodać komentarz »

Komentarze (15)

_wena_ _wena_

ciekawe i to bardzo :))++

Jorg-Wolf Jorg-Wolf

AMOR DZIĘKUJĘ I POZDRAWIAM

zmegi zmegi

Z podobaniem i to dużym:)pozdrawiam cieplutko:)

karmarg karmarg

dobry wykład ...troszkę długawy ale ciekawy:-)
pozdrawiam

mysia-ko mysia-ko

Z podobaniem :)
Pozdrawiam serdecznie :)

M.N. M.N.

Jak zwykle ciekawie i czekam na kolejny wykład... :)

bronislawa.piasecka bronislawa.piasecka

Piękny wykład, bardzo interesujący. Dobrze się
czytało. Pozdrawiam.

WINSTON WINSTON

Z podobaniem, co będę chwalił!
:)
Pozdrawiam!
Ukłony!

Dziadek Norbert Dziadek Norbert

Długie, fajne wykłady wykładami.
A za oknem wiosna, przed nami.
Więc czas już krótsze wiersze pisywać
i wiosnę pomału obściskiwać...
Pozdrawiam. Miłego dnia ;)))

Sarek56 Sarek56

w szaleństwie jest metoda

Halina53 Halina53

Niby szalony wykładowca, a jak potrafi zainteresować
słuchaczy...super...pozdrawiam serdecznie

Dodaj swój wiersz

Ostatnie komentarze

Wiersze znanych

Adam Mickiewicz Franciszek Karpiński
Juliusz Słowacki Wisława Szymborska
Leopold Staff Konstanty Ildefons Gałczyński
Adam Asnyk Krzysztof Kamil Baczyński
Halina Poświatowska Jan Lechoń
Tadeusz Borowski Jan Brzechwa
Czesław Miłosz Kazimierz Przerwa-Tetmajer

więcej »

Autorzy na topie

kazap

anna

AMOR1988

Ola

aTOMash

Bella Jagódka


więcej »