Wiersze SERWIS MIŁOŚNIKÓW POEZJI GRUPA AUTORÓW BEJ

logowanie
Zaloguj
Nie pamiętasz hasła?
Szukaj

WykładySzalonegoNaukowca-OTymCoP...

Oto kolejny wykład i teraz będzie przerwa w wykładach.

"Wykłady szalonego naukowca- O tym co poprzedza Alleluja".
04.04.2018r. środa 13:40:00

Szanowni państwo, witam państwa na trzydziestym drugim moim wykładzie z cyklu, co szalony naukowiec rzecze.

Wiem, wiem wzięło mnie na wykłady i bez litości wiele rzeczy wam przekazuję, a wy biedne studenci musicie ogarniać to wszystko. Dziś uzbrójcie się w cierpliwość, poczytajcie, a ja obiecuję, że w najbliższym czasie od wykładów dam wam trochę odpocząć (uśmiech prowadzącego).


Zaczynamy od tego, co niedawno było, a mianowicie od Wielkanocy. Wielkanoc to inaczej Niedziela Wielkanocna, Wielka Niedziela, Zmartwychwstanie Pańskie, a w prawosławiu to Pascha. Jest to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, które upamiętnia zmartwychwstanie Pana Jezusa. W chrześcijaństwie każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale to właśnie Niedziela Wielkanocna jest z nich najbardziej uroczysta. Święto to w obrządku rzymskim rozpoczyna się już w sobotę w nocy.

W tym wykładzie chcę wam sklasyfikować ważne momenty, które poprzedzają to święto, a więc poprzedzają alleluja. Chronologiczne mamy:
-karnawał i ostatki,
-Popielec,
-Wielki Post,
-Niedzielę Palmową,
-Wielki Czwartek,
-Wielki Piątek,
-Wielką Sobotę.

Zacznijmy od tego, co lubią rozbrykani studencie, a mianowicie od karnawału i ostatków. Ostatki to ostatnie dni karnawału od tłustego czwartku, gdy napychamy się różnymi pączkami aż do końca w najbliższy wtorek, tuż przed środą popielcową. Kolejny dzień, właśnie wspomniana Środa Popielcowa oznacza początek wielkiego postu, a więc czas oczekiwania na Wielkanoc. Obydwa święta są dniami ruchomymi, znaczy się zawsze jest w środę i analogicznie w niedzielę, ale zależy od pierwszej pełni wiosennej księżyca. W kościele rzymskokatolickim i według kalendarza gregoriańskiego Wielkanoc przypada w najbliższą niedzielę po tej pełni.
W ostatki urządza się huczne zabawy, w czym wy studenci jesteście specjalistami, wręcz mistrzami (śmiech na sali). Te bale mają nam wystarczyć na najbliższy czas, tak zwany czas wstrzemięźliwości. Największym balem karnawałowym na świecie jest karnawał w Rio de Janerio i rozpoczyna się w ostatni piątek przed Środą Popielcową i trwa de facto non stop przez pięć dni aż do środy nad ranem.

Teraz trochę o Popielcu wam poopowiadam. Za pewno to wszystko wiecie, ale jakaś powtórka dla ignorantów się przyda (uśmiechy na sali). Otóż według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Popiół jest wzięty ze spalonych palm z Niedzieli Palmowej z roku wcześniejszego. Obrząd posypania głowy popiołem nie wywodzi się z katolicyzmu. On to znany już był w wielu kulturach i tradycjach np. w starożytnym Egipcie, czy też w starożytnej Grecji. Znaleźć go można także u plemion Indiańskich. Przed wiekami ludzie posypywali sobie głowy popiołem na przykład wtedy, gdy spotkało ich jakieś nieszczęście. Także wtedy, gdy błagali Boga o przebaczenie win lub gdy chcieli uprosić jakąś łaskę.
W Środę Popielcową katolików obowiązuje ograniczenie się do spożycia trzech posiłków w tym jednego do syta i dwóch skromnych. W różnych krajach obchodom Popielca towarzyszą inne ciekawe uroczystości. W Hiszpanii odbywa się pogrzeb wielkiej kukły w kształcie sardynki. W Peru zaś miejsce sardynki zajmują skrzypce. One to symbolizują huczny okres karnawału.
Może się to wydawać o tyle dziwne, że właśnie perkusja albo jakaś gitara może bardziej kojarzyć się z hukiem (śmiech na sali). Jednak jak widać może od ilości i jakości stosowanych dodatkowych używek nawet i grzechotka może symbolizować coś hucznego (śmiech na sali). Proszę państwa, nie ma się z czego śmiać, zachowajmy powagę i przejdźmy do kolejnego punktu wykładu.

No dobra nim o Niedzieli Palmowej wam powiem, to dla rozluźnienia trochę o życzeniach świątecznych, a właściwie kilka przykładów. Teraz ktoś powie o kurcze a nie mógł być ten wykład przed świętami. A ja powiem, że nie mógł, bo po co miałbym wam ułatwiać i podawać talerz życzeń do powielenia (uśmiech na sali).
Widzicie moi mili wiosna otula nas płaszczem kwiatów, a w tym roku także miejscami śniegiem i wiatrem. To był znak, że Wielkanoc nadchodzi. Także życzenia dalej brzmią niech będzie zdrowie, niech będzie szczęście, a także dobrobyt niech u Was zamieszka. No pewnie studenci mają w święta dobrobyt, bo w mamusiny i babciny lodówkach i spiżarkach buszują jak te chomiczki (śmiech na sali).
Kolejny przykład, a może taki: Gdy nadejdą święta to niech nadzieja i radość zastuka do Waszych drzwi, a zajączek, właściwie Wielkanoc przyniesie pomyślność, szczęście i piękny prezent to znaczy uśmiech każdego grosza, znaczy się dnia (śmiech na sali).
No, albo takie: Niech święta będą pełne nadziei i wiary, ludzie to też wiara, na takim koncercie to wiary, a wiary się zbiera. A w Wielkanoc był koncert w Wadowicach. No i dalej życzenia płyną, niech będzie pełno radosnych spotkań przy bufecie, to znaczy się wielkanocnym stole, oraz smacznego święconego jajka.
A komu mało to mu zapodam takie życzenia: Mały baranek, co ma złote nóżki, takie rzeczy pewnie tylko w Rosji, on to pilnuje pisanek na trawie z rzeżuszki. A kiedy nikt nie widzi to ruski, znaczy się baranek chorągiewką buja, pewnie z Korei Północnej pochodzi i beczy na cichutko, bo po całym świecie niesie się Wesołe Alleluja (śmiech na sali).
A na koniec zupełnie poważnie z serca wam pożyczę z takim spóźnionym zapłonem, ale kto prawosławny temu jak ulał (śmiech na sali), jak ulał z kufla napoju bogów (śmiech na sali).
Wszystkiego dobrego jajka wielkiego malowanego, pewnie panie tak sobie teraz marzą, do tego zielonej łączki na której wy jak te zajączki będziecie sobie z jajeczkami brykać. Tam zjedzcie sobie makowce i paście się jak owce (śmiech na sali).

No dobra kończymy te poważne wygłupy i wracamy do merytorycznego epizodu, znaczy się dalszej części wykładu i zaczynamy od Niedzieli Palmowej. To ruchome święto w kalendarzu chrześcijańskim, które przypada na tydzień przed Wielkanocą. Ten dzień rozpoczyna Wielki Tydzień. To święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. I rozpoczyna bezpośrednio czas przygotowania do świąt. Jest to czas wyciszenia, skupienia i przeżywania męki Chrystusa.
Z Jerozolimy procesje rozprzestrzeniły sie na kraje chrześcijańskiego Wschodu. W Polsce święto to jest obchodzone od średniowiecza. Według obrzędów katolickich wierni tego dnia przynoszą do kościoła palemki, które są symbolem odradzającego się życia. Palmy są święcone i zabierany przez wiernych do domów. Istnieją bogate tradycje związane z wykonywaniem palm wielkanocnych. Zwyczaj ten zachował się na Kurpiach w parafii Lipniki i w Nysie, a także w Małopolsce w Lipnicy Murowanej i w Limanowej, tam to odbywają się coroczne konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą palmę. Palmy osiągają nawet wysokość kilkudziesięciu metrów. Warunkiem jest to, że muszą samodzielnie stać. Takie palmy zdobione są baziami i kwiatami z bibuły.

No i tak doszliśmy, nie no spokojnie nie do końca wykładu, ale do Tridum Paschalnego (uśmiechy na sali). Ten dzień w kościele jest obchodzony jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. W kościołach parafialnych odprawiana jest uroczysta msza wieczorna, tak zwana Msza Wieczerzy Pańskiej. Podczas śpiewu Chwała na wysokości biją dzwony, dzwonią dzwonki, poczym następuje symbolicznie zawieszenie dzwonów, czyli dzwony i organy milkną. Wtedy są używane kołatki bez gongu. Odbywa się w niektórych miejscach obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom, czyli tak zwane Mandatum. Podczas tej mszy konsekruje się ostateczną ilość komunikantów tak, by wystarczyły na dzień obecny i na kolejny, czyli Wielki Piątek. Po zakończeniu Wieczerzy Najświętszy Sakrament do miejsca, kaplicy zwanej ciemnicą, gdzie adoruje się, czasem prawie całą noc i kolejny dzień. Z ołtarza zdejmuje się świece, mszal, krzyż, obrusy, zwija dywany. Jest to symbol końca wieczerzy, odarcia Chrystusa z szat oraz jego opuszczenie przez bliskich.
No i tak doszliśmy do Wielkiego Piątku, ten dzień jako upamiętnienie śmierci Jezusa Chrystus a na krzyżu. Tego dnia używa się czerwonych szat liturgicznych, które symbolizują miłość zwyciężającego na krzyżu. To jedyny dzień w roku w kalendarzu kościoła, w którym nie odprawia się mszy świętej. To dzień wyciszenia. W kościele gromadzą się wierni, którzy modlą się w ważnych dla siebie intencjach. W niemal każdym polskim kościele jest nocne czuwanie przy grobie Jezusa, którego pilnują strażnicy, czyli strażacy, harcerze, żołnierze, albo po prostu jak u mnie adorują ministranci, wierni.
Wielka Sobota, to dzień wigilii Wielkanocy. W Kościele rzymskokatolickim jest to dzień wyciszenia i oczekiwaniem na przyjście Zmartwychwstałego Chrystusa. Tego dnia nie ma sakramentu Eucharystii, aż do wieczora. Od wczesnych godzin rannych adoruje się Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy, albo jak u mnie na Bożym Grobie z podświetleniem. Ta kaplica jest właśnie zwana Grobem Pańskim. Jest to czas żałoby po ukrzyżowaniu Jezusa. Tego dnia jak i w inne dni można skorzystać z sakramentu pokuty, czyli Spowiedzi świętej.
Zgodnie z tradycją tego dnia świeci się pokarmy na stół wielkanocny. Do koszyczka władamy np.: baranka, jako symbol zmartwychwstałego Chrystusa, jajko, jako symbol rodzącego się życia, chrzan, jako symbol siły, a także wędliny, jako symbol płodności i dostatku, chleb, jako symbol Chrystusa, ser, jako symbol zdrowia dla zwierząt hodowlanych, sól, jako symbol oczyszczenia domostwa od złego oraz istota prawdy, a pieprz jest odwołaniem się do gorzkich ziół, daje się także ciasto, a dokładnie babkę, która jest symbolem wszechstronnych umiejętności. Zawartość i jak i wygląd koszyczków różni się regionalnie.
No i na deser, czyli samo zakończenie opowiem wam o Wielkanocy, która w wielu miejscach zaczyna się już późnym wieczorem w Wielką Sobotę, jak np. u mnie, gdzie połączone jest z rezurekcją, a procesja rezurekcyjna obywa się już po północy. Jak wiadomo jest to święto ruchome i jak już wspominałem zależy od pełni wiosennej księżyca, dokładnie pierwszej pełni. Stąd też to święto może przypaść od 22 marca do 25 kwietnia. Święto to odzwierciedla 14 dzień miesiąca nisan, według kalendarza hebrajskiego i oznacza to początek żydowskiego święta Paschy. Od tego dnia, jego daty zależy większość ruchomych świąt w ciągu roku. I tak Środa Popielcowa przypada 46 dni przed Wielkanocą. Okres wielkiego postu kończy się wraz z rozpoczęciem Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Kolejne ruchome daty związane z tym świętem jest dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłanie Ducha Świętego, inaczej Zielone Świątki, a także kolejne święto, a właściwie uroczystość, którą jest Boże Ciało, które inaczej zwane jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

No to co kochani, zróbmy sobie śmigus dyngus i alleluja i do przodu, wykład uważam za zakończony (liczna grupa zadowolonych studentów opuszcza salę).

Serdecznie dziękuję i zapraszam ponownie, na normalne i krótkie wiersze w najbliższych dniach :)

autor

AMOR1988

Dodano: 2018-04-07 07:23:02
Ten wiersz przeczytano 5185 razy
Oddanych głosów: 22
Rodzaj Bez rymów Klimat Wesoły Tematyka Szkoła
Aby zagłosować zaloguj się w serwisie
zaloguj się aby dodać komentarz »

Komentarze (16)

zmegi zmegi

Cudeńko:)pozdrawiam cieplutko:)

molica molica

Witaj,
dzięki Szalonemu Naukowcowi jedni są rozbawieni, inni
wyedukowani...

Pozdrawiam szalenie, bo wiosennie

waldi1 waldi1

tasiemiec pokaźny ale odczyt bardzo wyraźny ...

użytkownik usunięty użytkownik usunięty

Sporo wiedzy w swoich wykładach i ciekawostek
zawarłeś,
to cenne Amorze.
Miłego dnia życzę, pozdrawiam :)

M.N. M.N.

Amorku, możesz mnie na stałe zapisać na listę Twoich
studentów, bo czytam wszystkie wykłady i muszę
powiedzieć, że zawsze czegoś nowego mnie uczą...

Ola Ola

Masz talent do pisania
Miłego Amorku:-)

DoroteK DoroteK

fajne opracowanie, chociaż wolałabym , żeby podzielone
zostało na krótsze odcinki :-)

krzychno krzychno

Witaj Amorze:)

Wprawdzie właściwie wszystko wiedziałem niemniej
jednak z przyjemnością przeczytałem:)

Pozdrawiam:)

Sotek Sotek

Melduję swoją obecność na wykładzie:)
Pozdrawiam:)

anula-2 anula-2

Indeks już szykuję do egzaminu,
jak obleję, masz u mnie - in minus.
Pozdrawiam Amorku, masz etat u Gowina ha ha.

Dziadek Norbert Dziadek Norbert

Mam szczęście, że z rańca wykład przeczytałem.
Zań pochwaliłem i głos oddałem.
Pozdrawiam. Miłej soboty :))

Poola Poola

Kolejny,pouczający wykład zaliczam.
Z prawdziwym zainteresowaniem i przyjemnością, biorę
udział w zajęciach...
Pozdrawiam serdecznie:)

Dodaj swój wiersz

Ostatnie komentarze

Wiersze znanych

Adam Mickiewicz Franciszek Karpiński
Juliusz Słowacki Wisława Szymborska
Leopold Staff Konstanty Ildefons Gałczyński
Adam Asnyk Krzysztof Kamil Baczyński
Halina Poświatowska Jan Lechoń
Tadeusz Borowski Jan Brzechwa
Czesław Miłosz Kazimierz Przerwa-Tetmajer

więcej »

Autorzy na topie

kazap

anna

AMOR1988

Ola

aTOMash

Bella Jagódka


więcej »